Hemoroidy - leczenie

Hemoroidy - leczenie

Leczenie hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowej fazie, gdy dolegliwości są niewielkie, ulgę przynoszą często leki stosowane miejscowo; maści i czopków, jak również leki wpływające na chorobowo zmienione naczynia krwionośne. Bardzo ważne przy hemoroidach jest zachowanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik. Należy jeść dużo owoce i warzyw, ciemne pieczywo, nabiał. Oprócz tego należy dużo pić wody, płynów, soków, mleka. Nie wolno dopuszczać do zaparć. Regularne wypróżnianie jest warunkiem skutecznej walki z hemoroidami.
 
W przypadku zmian bardziej zawansowanych, gdy dolegliwości są znaczne, konieczne jest leczenie zabiegowe. Polega ono na umieszczaniu specjalnych, uciskowych gumek u podstawy żylaków, co powoduje ich niedokrwienie i martwicę. Zabieg taki nie jest zbyt bolesny. Można go wykonać w warunkach ambulatoryjnych, a więc bez konieczności hospitalizacji i narkozy. Chory po zabiegu może wrócić do swoich codziennych zajęć.
 
Gdy chory cierpi na szczeliny odbytu i stosowanie farmakologii jest bezskuteczne to wówczas  wskazany jest zabieg chirurgiczny polegający głównie na częściowym nacięciu mięśnia zwieracza odbytu.
 
Przy przetoce odbytu wydostająca się na zewnątrz treść podrażnia skórę i powoduje dyskomfort. Zamknięcie - zarośnięcie ujścia zewnętrznego przetoki powoduje powstanie ropnia. Wówczas również wskazane jest leczenie operacyjne.
 
Kolejnym schorzeniem, które kwalifikuje do leczenia operacyjnego jest ropień odbytu czyli bolesny stan zapalny, przy którym powstaje zbiornik z zapalną treścią ropną. Leczenie polega na nacięciu ropnia, ewakuacji i wypłukaniu jamy ropnia przy jednoczesnym podaniem silnego antybiotyku.