Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży

Przyjęło się, że hemoroidów dostaje się od siadania na zimnym. W istocie, jest w tym ziarno prawdy. Po dłuższym siedzeniu na zimnym podłożu mogą pojawić się stany zapalne i zakrzepica. Do innych bezpośrednich przyczyn powstawania problemów z hemoroidami i zalicza się praca wymagająca długotrwałego siedzenia lub stania, oraz ciężka praca fizyczna. Ponadto wielogodzinna, wyczerpująca jazda rowerem, lub samochodem. Niestety na wystąpienie schorzenia tego narażony jest bardzo duży procent ciężarnych kobiet – skarży się na nie prawie 40% kobiet po urodzeniu dziecka. Do przyczyn należy dołożyć ponadto także omówione wcześniej szkodliwe czynniki związane z niewłaściwą dietą, brakiem ruchu oraz nałogami. Listę zamykają wreszcie czynniki w postaci uwarunkowań genetycznych

Hemoroidy a ciąża

Okresem, który nadzwyczaj obfituje we wszelkie okoliczności powstania hemoroidów jest ciąża. Uskarża się na nie niespełna połowa ciężarnych kobiet. Mają one częściej problemy z wypróżnianiem ze względu na wolniejszą i mniej wydajna pracę jelit. Przede wszystkim jednak kluczowe znaczenie ma ucisk macicy na naczynia krwionośne jamy brzusznej powiększający się wraz ze stopniem zaawansowania ciąży oraz hormony, które rozkurczają naczynia kobiet ciężarnych. Ryzyko dodatkowo rośnie gdy przyszła mama folguje sobie nie przestrzegając właściwej diety prowadząc przy tym bardziej oszczędny w podejmowaniu aktywności, siedzący tryb życia.

Jeżeli nawet hemoroidy nie pojawią się w trakcie samej ciąży, to i tak istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo ich wystąpienia podczas porodu, a więc sytuacji związanej z ogromnym wysiłkiem.