reklama

Prawidłowy rozwój ruchowy naszego maluszka

Prawidłowy rozwój ruchowy naszego maluszka
niemowlę
niemowlę

Pojawienie się nowego członka rodziny daje rodzicom wiele radości. Jednak jest też sporym stresem. Chcemy, aby dziecko było zdrowe i rozwijało się prawidłowo, nie chcemy przegapić żadnych niepokojących objawów. Dlatego warto prześledzić, jak powinny przebiegać postępy dziecka w poruszaniu się.

W 1. miesiącu życia dziecko zaczyna pełzać na brzuszku, w tej też pozycji unosi lekko głowę. Potrafi zacisnąć rączkę po dotknięciu dłoni, ale nie utrzyma włożonego w nią przedmiotu. W kolejnym miesiącu potrafi już obrócić się samodzielnie na plecy, gdy położone jest na boku, i znacznie dłużej utrzymywać głowę. Od 3. miesiąca do akcji wkraczają rączki. Same w sobie mogą stanowić zabawkę, ale dziecko wykorzystuje je też do trącania zawieszonych zabawek i może już dłużej przytrzymać jakiś przedmiot. Kolejnym organem jakie dziecko wykorzysta do odkrywania świata są usta. 4-miesięczne dziecko wkłada do nich przedmioty, które już potrafi łapać oburącz. W tym okresie zaczyna też podnosić nie tylko głowę ale i całą klatkę piersiową. Zaczyna je interesować otaczający świat, zwraca się w kierunku interesujących przedmiotów i odgłosów. Dla 5-miesięcznego bobasa utrzymanie głowy prosto nie stanowi już wysiłku. Z łatwością obraca się na boki czy brzuch. Gdy zapewnimy dziecku podparcie, może już siedzieć. Półroczne dziecko będzie potrafiło pewnie oprzeć się na swoich nogach, kiedy chwycimy je pod pachy i postawimy. Od 7. miesiąca zacznie w tej pozycji wykonywać delikatne „podskoki”, a podciągnięte za ręce usiądzie i będzie siedzieć bez oparcia. . W 8. miesiącu pełzanie na brzuszku staje się całkiem energicznym sposobem poruszania się, ale już niedługo zostaje ono zamienione na raczkowanie. Wtedy też dziecko zaczyna stawać przy poręczach, meblach, a podtrzymywane – drepcze w miejscu. Pierwsze kroki dziecko postawi ok. 10. miesiąca, ale nadal będą one wymagały podparcia. Mniej więcej od tego momentu będzie można zapomnieć o butelce – najwyższy czas na picie z kubka. Samodzielne wstawanie zaczyna się w 11 miesiącu, a roczne dziecko już bez żadnej pomocy powinno dreptać. Od pierwszych urodzin można też spodziewać się początków regularnego załatwiania potrzeb fizjologicznych. Potem w ciągu kolejnych 3 miesięcy pojawia się kilka nowych umiejętności: posługiwanie się łyżeczką, wczołgiwanie na schody i pewne trzymanie w rękach kubka, kroki naszego malucha stają się coraz pewniejsze i sprawniejsze. W wieku półtora roku zaczynają się wspinaczki: na krzesło lub po schodach, ale ciągle z pomocą dorosłych. Dopiero ok. 21 miesiąca potrafi pokonywać stopnie samodzielnie. Wtedy też kuca, biega i zdobywa umiejętność chodzenia do tyłu. 2-latek będzie wchodził i schodził z piętra na piętro, siedział przy stole i kopał piłkę.

Pamiętajmy, że żadne dziecko nie rozwija się z zegarkiem w ręku. Drobne różnice w porównaniu do rówieśników nie są czymś niepokojącym, ale dłuższe opóźnienia powinny być zgłoszone pediatrze.

MariaSzczurek

www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.miesnie.info www.astmaoskrzelowa.pl