Czym są hemoroidy?

Czym są hemoroidy?

Statystyki donoszą, iż na hemoroidy cierpi już teraz prawie połowa Polaków. Jak się okazuje, wśród chorych przeważającą większość stanowią kobiety, jednak dotyczą nawet dzieci.
Zapewne nie wszyscy wiedzą, iż guzki krwawnicze, które powszechnie nazywane są hemoroidami, posiada każdy z nas. Wbrew pozorom są one nam potrzebne, ponieważ wypełnione krwią są w stanie uszczelniać kanał odbytu. Co więcej, wraz z otaczającymi odbyt mięśniami pozwalają nam panować nad wypróżnianiem się oraz wydalaniem gazów.

Gdy hemoroidy są zbyt rozciągnięte, a co więcej, gdy nie opróżniają się do końca z krwi, wówczas dochodzi do rozwoju stanu zapalnego wokół okolicy odbytu. Tak rozpoczyna się najczęściej choroba hemoroidalna. Zaobserwować ją można po guzkowatych wypukłościach w błonie śluzowej, które tworzą się w najczęściej typowych miejscach.

W skrócie hemoroidy to nic innego jak guzki bądź żylaki odbytu – tak najczęściej określana jest choroba hemoroidalna. Wraz z rozwojem schorzenia, guzki mogą się powiększać, powodując uczucie dyskomfortu oraz szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Kto narażony jest na hemoroidy?

Na hemoroidy szczególnie narażeni są osoby utrzymujące siedzący tryb życia, bardzo często występują u zawodowych kierowców. Ponadto na powiększanie guzków krwawniczych narażone są kobiety w ciąży, gdy dochodzi do ucisku płodu, tym samym zwiększa się ciśnienia krwi w żylakach odbytu. Ponadto rozwijaniu hemoroidów sprzyja nadużywanie wszelkiego rodzaju używek (alkoholu, kawy), a także nadwaga oraz niezdrowy tryb odżywiania.