Diagnoza hemoroidów

Diagnoza hemoroidów

Po czym poznać, że się ma hemoroidy? W przypadku choroby takiej jak hemoroidy, która nie dość, że jest bardzo powszechna, ale do tego wstydliwa, bardzo ważna jest umiejętność samodzielnego zdiagnozowania, czy mamy się czym martwić. Aby zrozumieć objawy, warto przypomnieć sobie co nieco o samej chorobie. Hemoroidy to w zasadzie żylaki zlokalizowane w końcówce układu wydalniczego. Oznacza to, że są one,z anatomicznego punktu widzenia, rozciągniętymi naczyniami krwionośnymi, w których znajduje się za dużo krwi. Przez to rozciągają one też tkankę wokół siebie – stąd bierze się obrzęk i ból. Z tego samego powodu są one blisko związane z innymi chorobami układu krwionośnego, jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i żylaki. Tak więc i przyczyny są podobne – głównym winowajcą jest  siedzący tryb życia. Jeśli więc pracujesz za biurkiem i nie masz czasu na sport, zdecydowanie reaguj na pojawianie się najmniejszych objawów hemoroidów, bo choroby tej nie da się z niczym pomylić, a w dodatku, jest bardzo powszechna.

Różne objawy w zależności od typu

Hemoroidy dzielimy na dwa typu – hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne. O ile przyczyny powstawania jednych i drugich są identyczne, to zazwyczaj na pierwszym etapie choroby pojawiają się hemoroidy wewnętrzne. Zlokalizowane są one kilka (około dwa lub trzy) centymetrów powyżej ujścia odbytu, a więc nie da się ich przez przypadek wyczuć ani zauważyć. Ich objawy są bardzo skromne, a często w ogóle nie pojawiają się, dopóki choroba się dalej nie rozwinie. Jeśli jednak zauważysz w kale lub na papierze toaletowym krew, to diagnoza jest prawie pewna – pękł jeden z trzech lub dwóch (niektóre osoby mają dwa) guzków krwawniczych, w których powstały żylaki. Widok krwi nie powinien od razu wzbudzać paniki, może się ona pojawiać nawet w bardzo wczesnych stadiach choroby i nie oznacza wcale nic strasznego. W dalszym ciągu są bardzo duże szanse na wyleczenie choroby domowymi metodami, bez potrzeby wizyty u lekarza. Wystarczy zaopatrzyć się w ogólnodostępne w aptekach bez recepty maści lub kremy łagodzące objawy choroby i zadbać o spożywanie większych ilości błonnika, aby zminimalizować ryzyko zaparć.

Sytuacja nie jest taka dobra, jeśli hemoroidy rozwinęły się już do takiego stopnia, że guzki krwawnicze zaczęły wypadać na zewnątrz. Taka oznaka daje niemal pewność, że mamy do czynienia z hemoroidami zewnętrznymi w zaawansowanym stadium rozwoju. Oprócz oczywistego, czyli wstawania poza odbytnicę, takie hemoroidy poznajemy to tym, że często powodują silny ból, który przeszkadza nie tylko oddawaniu stolca, ale też w siedzeniu. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy hemoroidów zewnętrznych, natychmiast udaj się do lekarza proktologa, bo nie da się ich leczyć środkami dostępnymi bez recepty, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Całe szczęście, nie jest to straszny zabieg, leczenie najczęściej polega na podwiązaniu żylaków gumową opaską, co  odcina im dopływ krwi i sprawia, że obumierają i odpadają lub zanikają. Rzadziej stosuje się dosłowne wycinanie hemoroidów, bo ta metoda niezbędna jest tylko w przypadkach ekstremalnego zaniedbania.