Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów

Nawet najróżniejsze i najrzadziej spotykane przypadłości i choroby to, niestety chciałoby się rzec, ludzka rzecz. Na szczęście postęp medycyny umożliwia walkę z większością z nich. Również wstydliwe hemoroidy to przypadłość, którą można i powinno się leczyć, sam zaś proces wcale nie musi być żmudny i długotrwały. Spośród dostępnych metod leczenia hemoroidów, lekarz dobierze taką, która odpowiednia jest do stanu, wieku i ogólnej charakterystyki pacjenta.

Wielu z nich odczuwa niechęć do poddania się metodom chirurgicznym leczenia i preferuje leczenie zachowawcze. Wyróżnić można tu metodę Barrona polegającą na „gumkowaniu” guzków krwawniczych. Popularna jest ze względu na możliwość leczenia pacjentów w trzech fazach choroby. Jej niewątpliwym atutem jest niskie ryzyko powikłań, niedługi czas trwania oraz praktycznie bezbolesność zabiegu co przyczynia się do znaczącego obniżenia dyskomfortu pacjenta. Druga, innowacyjna metoda nazywana jest metodą Hemoron, a jej celem jest przywrócenie guzkom naturalnej wielkości, czyli takiej, przy której pozostawać będą wewnątrz organizmu, w prawidłowy sposób spełniając swoje funkcje. Jej osiągnięcie nastąpić ma przez zmniejszenie napływu krwi do tkanek, które podlegają podgrzewaniu poprzez umieszczenie ich w silnym polu elektromagnetycznym. W zależności od stopnia rozwoju choroby i stanu pacjenta, zmienia się liczba zabiegów wykonywanych w oparciu o założenia tej metody. Najczęściej powtarza się go dwukrotnie w odstępach nie krótszych niż cztery tygodnie i nie dłuższych niż dwa miesiące, w zależności od zdiagnozowanego przypadku. Również i ta technika charakteryzuje się minimalnym poziomem bólu i z niemal całkowitą pewnością zapobiega nawrotom kłopotów. W tej kwestii oczywiście nadal decydujące jednak jest przestrzeganie zaleceń lekarza, odnośnie higienicznego trybu życia.

Inne metody zabiegowe to:

  • Fotokoagulacja – naświetlanie światłem podczerwonym w I stopniu,
  • Obliteracja – nastrzykiwanie żylaków,
  • Krioterapia – mrożenie guzka po założeniu gumki,
  • Metoda Longo ze staplerem hemoroidalym- usuwanie naczyń doprowadzających krew do hemoroidów, w III lub IV stopniu


Cóż takiego zatem jest w metodach chirurgicznych co odstrasza pacjentów, a niejednokrotnie również wstrzymuje przed ich przeprowadzeniem lekarzy? Prawdopodobnie jest to wysoka inwazyjność i związane z nią znaczne ryzyko wystąpienia powikłań, szczególnie w przypadku niedokrwienia tętniczego, nasilonego obrzęku limfatycznego lub skazy krwotocznej, a także ból, na który narażeni są operowani pacjenci. Popularną wśród operacyjnych metod jest metoda Milligana Morgana, w której guzek jest wycinany, a następnie podwiązaniu naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za zmiany chorobowe. Często stosuje się także zabieg Morinagi. Technika ta opiera się na wprowadzeniu sądy USG do odbytu pacjenta, a następnie przekłuwaniu zmienionych chorobowo naczyń. Pomimo rosnącej skuteczności operacji usuwania hemoroidów wciąż pozostawia ona wiele do życzenia, Kiedy jednak choroba osiąga bardziej zaawansowane fazy, wyjście takie wydaje się niekiedy niezbędne.

Zanim jednak operacja stanie się koniecznością, warto sięgnąć po farmakologiki lub nawet metody domowe. Jeśli chodzi o medykamenty zalecane w walce z żylakami odbytu, są wśród nich doustne leki głównie przeciwzapalne oraz wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych, a ponadto miejscowo działające maści, czopki i pianki redukujące objawy w postaci swędzenia, bólu i pieczenia (np. Rectosol, Proctoglivenol, Tytanorenina). W ich skład wchodzą przykładowo benzokaina, wyciągi ziołowe, propolis, żywe kultury bakterii jelitowych. Pamiętać należy o ostrożności w przyjmowaniu sterydów często zapisywanych na hemoroidy, gdyż ich długotrwałe przyjmowanie stanowić może niebezpieczeństwo dla zdrowia. Wśród domowych sposobów na omawianą przypadłość wymienić można nasiadówki z rumianku lub kory dębowej, okłady z wywaru wirginiskiego o właściwościach rozkurczających. Często stosuje się wazelinę, witaminę E w płynie, spróbować można także olejku z kiełków pszenicy. Dobrze zmienić papier toaletowy na nie perfumowany i nie kolorowy.